Sierra Club Endorsements 2022

The Results

We are very proud to announce that ALL of our Federal and Statewide endorsed candidates WON and 71% of our endorsed candidates for the CT General Assembly WON. You can check specific results below. We are looking forward to working with a strong environmental caucus in the coming session!

The Political Committee received a record number of applications for endorsement this year, reflecting Connecticut voters’ growing concern for the environment. The following candidates were selected for our endorsement based on their strong record of environmental action, or their potential to become legislative leaders in the transition to a more just and green future.

 

 

Click here to find your House, Senate, and Congressional Districts by entering your address. (This site shows your current district and may not reflect redistricting changes to take effect after the November 8 th election).

 

Want to know what's on your ballot? Use Ballotpedia's Sample Ballot tool – Your ballot will be up-to-date on the candidates for your district, even if you have been re-districted)

 

Endorsed by Sierra Club National and Connecticut Chapter:

 

U.S. Senate

Richard Blumenthal 

U.S. House of Representatives

John Larson, District 1

Hartford County – Berlin, Bloomfield, Bristol, East Granby, East Hartford, East Windsor, Glastonbury (part), Granby, Hartford, Hartland, Manchester, Newington, Rocky Hill, Southington, South Windsor, West Hartford, Wethersfield, Windsor, and Windsor Locks.

Joe Courtney, District 2

New London County – Bozrah, Colchester, East Lyme, Franklin, Griswold, Groton, Lebanon, Ledyard, Lisbon, Lyme, Montville, New London, North Stonington, Norwich, Old Lyme, Preston, Salem, Sprague, Stonington, Voluntown, and Waterford

Rosa DeLauro, District 3

New Haven County – Ansonia, Beacon Falls, Bethany, Branford, Derby, East Haven, Guilford, Hamden, Milford, Naugatuck, New Haven, North Branford, North Haven, Orange, Prospect, Seymour, Wallingford, Waterbury (part), West Haven, and Woodbridge. Middlesex County – Durham, Middlefield, and Middletown (part)

Jim Himes, District 4 

Bridgeport, Darien, Easton, Fairfield, Greenwich, Monroe,

New Canaan, Norwalk, Oxford, Redding, Ridgefield, Shelton,

Stamford, Trumbull, Weston, Westport, and Wilton

Jahana Hayes, District 5

Fairfield County – Bethel, Brookfield, Danbury, New Fairfield, Newtown, and Sherman. Hartford County – Avon, Burlington, Canton, Farmington, New Britain, Plainville, and Simsbury.

Endorsed by Sierra Club Connecticut Chapter:

Statewide Officers

Governor: Ned Lamont

Lt Governor: Susan Bysiewicz

Attorney General: William Tong

Secretary of the State: Stephanie Thomas

State Treasurer: Erick Russell

Connecticut House of Representatives

Matthew Ritter- District 1

Hartford

Raghib Allie-Brennan District 2

Bethel, Danbury, Newtown, and Redding

Jason Doucette District 13

Glastonbury, Manchester

Erica Evans HD 14

South Windsor

Jillian Gilchrest HD 18

West Hartford

Kate Farrar HD 20

West Hartford

Mike Demicco  District 21

Farmington, Unionville

Colin Heffernan HD 23

Lyme, Old Lyme, Old Saybrook, Westbrook

Gary Turco HD 27

Newington

Amy Bello HD 28

Wethersfield

Kerry Wood HD 29

Newington, Rocky Hill, Wethersfield

Denise McNair HD 30

Berlin, Southington

Christine Palm District 36

Chester, Deep River, Essex, Haddam

Nick Menapace District 37

East Lyme, Salem

Nicholas Gauthier District 38

Waterford, Montville

Anthony Nolan 39

New London

Aundre Bumgardner HD 41

Groton, New London

Keith Denning HD 42

Ledyard, Montville, and Preston

Pat Boyd HD 50

Brooklyn, Eastford, Pomfret, Union, and Woodstock

Gregg Haddad HD 54

Mansfield

Jim Irwin HD 61

Suffield, East Granby, Windsor

Kim Becker- District 62

Barkhamsted, Granby, Hartland, New Hartford

Maria Horn HD 64

Canaan, Cornwall, Goshen, Kent, Norfolk, North Canaan,

Salisbury, Sharon, and Torrington

Michelle Cook HD 65

Torrington

Matt Dyer HD 66

Bethlehem, Litchfield, Morris, Warren, Woodbury

Alexandra Thomas HD 67

New Milford

Jeffrey Litke HD 70

Naugatuck

Ronald Napoli HD 73

Waterbury

Andrew Rasmussen-Tuller HD 77

Bristol

Chris Poulos HD 81

Southington

Mary Mushinsky HD 85

Wallingford

Josh Elliot- HD 88

Hamden

Moira Rader HD 98

Branford, Guilford

John-Michael Parker HD 101

Durham, Madison

Robin Comey HD 102

Branford

Phoebe Holmes HD 107

Brookfield, Bethel, Danbury

Farley Santos HD 109

Danbury

Bob Godfrey HD 110

Danbury

Aimee Berger-Girvalo HD 111

Ridgefield

Frank Smith HD 118

Milford

Mike Smith HD 119

Milford, Orange

PhilipYoung HD 120

Stratford

Sujata Gadkar-Wilcox HD 123

Trumbull

Victor Alverez HD 125

New Canaan, Wilton

Pierre d'Haiti HD 126

Bridgeport

Cristin McCarthy Vahey HD 133

Fairfield

Sarah Keitt HD 134

Fairfield, Trumbull

Jonathan Steinberg HD 136

Westport

Ken Gucker HD 138

Danbury, New Fairfield, Ridgefield

Kevin Ryan HD 139

Bozrah, Montville, Norwich

Lucy Dathan HD 142

Norwalk, New Canaan

Dominique Johnson HD 143

Norwalk, Westport, Wilton

Corey Paris HD 145

Stamford

David Michel- HD 146

Stamford

Rachel Khanna HD 149

Greenwich, Stamford

Hector Arzeno HD 151

Greenwich

Connecticut Senate

Saud Anwar - Senate District (SD) 3 

East Hartford, Ellington, East Windsor and South Windsor
MD Rahman SD 4

Andover, Bolton, Glastonbury, and Manchester

Rick Lopes  Senate District (SD) 6

Berlin, Farmington, and New Britain

Matt Lesser SD 9

Cromwell, Middletown, Newington, Rocky Hill, and Wethersfield

Martin Looney SD 11

New Haven, Hamden and North Haven

Christine Cohen SD 12

Branford, Durham, Guilford, Killingworth, Madison, and North Branford

Jan Hochadel SD 13

Cheshire, Meriden, Middletown, Middlefield, and Rockfall

Jorge Cabrera SD 17

Ansonia, Beacon Falls, Bethany, Derby, Hamden, Naugatuck, and Woodbridge

Farouk Rajab SD 18

Griswold, Groton, Sterling, Voluntown, Stonington, North Stonington, Plainfield, and Preston.

Cathy Osten SD 19

Columbia, Franklin, Hebron, Lebanon, Ledyard, Lisbon, Marlborough, Montville, Norwich, and Sprague

Ceci Maher SD 26

Bethel, New Canaan, Redding, Ridgefield, Weston, Westport, Wilton

Tony Hwang SD 28

Fairfield, Easton, Newtown, and parts of Westport and Weston.

Mae Flexer SD 29

Brooklyn, Canterbury, Killingly, Mansfield, Putnam, Scotland,
Thompson, and Windham

Eva Bermudez-Zimmerman SD 30

Brookfield, Canaan, Cornwall, Goshen, Kent, Litchfield, Morris, New Milford, North Canaan, Salisbury, Sharon, Winchester, Warren and part of Torrington.

David Bedell SD 34

Durham, East Haven, North Haven and Wallingford

Ballot Measure


Connecticut Question 1, the Allow for Early Voting Amendment, is on the ballot in Connecticut as a legislatively referred constitutional amendment. The amendment would amend the Connecticut State Constitution to allow the Connecticut General Assembly to pass laws to provide for early in-person voting. Currently, the state constitution does not allow for early voting, one of only five states that do not allow for early voting in some form.


The Sierra Club CT Executive Committee has endorsed the ballot measure, and
recommends a “yes” vote.

 

 

Read more here.
 


Paid for by Sierra Club Political Committee, www.sierraclub.org, and not authorized by any
candidate or candidate's committee.

voting_desc